من که هیچ گاهی از زندگی قیل از اینم را  در روستا زندگی نکرده ام، اما ذهن و فکر و دنیایم تمام در آنجا پا گرفت و بزرگ شد. روستا یا شهر بسیار کوچکی در کویر که پدر و مادرم هر دو زاده و پرورده ی آنجا هستند. ما در سه شهر بزرگ زندگی کرده ایم، اما فضای خانه جدا از بیرون دیوارها بود و هست. شهر بیرون از در حیاط بوده و هست، پا که در خانه گذاشتیم دیگر همان جایی هستیم که چند ده نسل پیش از ما بوده اند. خانه پر از داستان های گونه گون و رنگارنگ گذشتگان و زندگان و مردگان «آنجا» است. همانجا که مردمش کم و بیش به گویشی پهلوی و  بازمانده از روزگاران باستان حرف میزنند و فکر میکنند، و همانجا که کوهی به نام «آیرکان» دارد؛ همان که اسمش را به برای این وبلاگ از آن کوه وام گرفته ام .

داستان ها و قصه ها نه رویا هستند و نه واقعیت، اما حضورشان ، بودن نوعی از زندگی است که همیشه و همه جا جریان دارد و چیزی جدا از روزمرگی ها و عادت های زندگی است. قصه ها هستند که که نقش یک آدم را حتا در روایتی چند دقیقه ایی در ذهن راوی و شنونده همیشگی می کنند. بعد از قصه شدن یک اتفاق در زندگی، آن اتفاق از زندگی رو به زوال کنده میشود و سفرش را شروع میکند. این قصه همان قالیچه ی سلیمان است که در پرواز است مدام و هیچ گاه جایی نمی ایستد. قصه ها و داستان هایی که این طرف دیوار در خانه هستند، تکه های جدا شده از روزها و شب های هزاران هزار نفر و هزاران هستند. قصه هایی که روستا و شهر کوچک من را در ذهنم می سازند؛ نه حتما آنطور که در هر سفر واقعی میبینم یا می شنوم. آنطور که در دنیای من ساخته شده. آدم هایی که هیچ وقت نمرده اند و اسمشان را شنیده ام در این شهر زندگی می کنند. آدم هایی که حالا شخصیت های قصه هستند و در ساحتی بین خواب بیداری در تمام ساعت های روز در برابرم هستند. روستائیانی که  می دانم هر جای دنیا باشم مقابل رویم هستند. همان روستاییانی که هیچ وقت شهری نشدند و نمی گذارند آنکه قصه شان را شنیده هم شهری شود. شاید همین اتفاق برای بسیاری تکرار می شود که آنها هم هیچ وقت شهری نشده اند. همین است که همانها باور دارند ما در این مملکت شهری نشده ایم، خیلی هامان ادای شهری ها را در می آوریم. همین است که پشت هر دیواری در شهر، گوشه ی اتاق ، روستایی با کوه و دشت و بیابانش درون یک آدم مدام و مدام ساخته می شود .

این شاید همان «خاک » است که هر کسی پا بر آن دارد، یا دوست دارد داشته باشد. همان که از پا در هوایی نجاتش میدهد.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اچ پلاس پايگاه تحليل فوتبال تورلحظه اخري دبي همه چی فیلم نگاه ابر فان pyhelli Grace چرک نويس من هر چی بخوای هست